Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jesteś świadkiem przestępstwa zadzwoń

Data publikacji 21.01.2010

Często wolscy i bemowscy policjanci zatrzymują osoby, które poprzez zaskoczenie okradają przypadkowych przechodniów, pasażerów. Ich łupem padają najczęściej telefony komórkowe, torebki, portfele. W takich sytuacjach ważna jest szybka reakcja świadków zdarzenia. Jeden telefon wystarczy, by sprawca został zatrzymany i odpowiedział przed sądem za swój czyn.

Na co dzień zabiegani nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się wokół nas lub nie chcemy dostrzegać sytuacji, które wymagałyby od nas reakcji. Oto opis zdarzenia sprzed kilku dni.

Godzina szczytu, wielu ludzi wraca do swoich domów tramwajem. W jednym z nich kobieta rozmawia przez telefon komórkowy. W pewnym momencie zbliża się do niej mężczyzna i próbuje wyrywać jej aparat. Pokrzywdzona nie daje się napastnikowi, mocno trzyma w dłoni swoją własność. Po chwili tramwaj się zatrzymuje. Mężczyzna wybiega, próbując jednocześnie wyrwać kobiecie telefon. Zdarzenie przenosi się na przystanek tramwajowy. Tam sprawcy udaje się wyrwać aparat i uciec. Opisanej sytuacji przyglądali się pasażerowie tramwaju, jak również przypadkowi przechodnie. Nikt nie zadzwonił po Policję.
 
Jednego dnia możesz być świadkiem przestępstwa i udawać, że nic się nie stało, nie zareagować. Niewykluczone, że innego dnia to Ty możesz potrzebować pomocy, a wówczas inni będą wobec Ciebie obojętni.  Dlatego nie bójmy się reagować.  Wystarczy jeden telefon pod numer 112 lub 997, by sprawca przestępstwa został zatrzymany. 
 
 
Jeśli jesteś świadkiem przestępstwa:
    * natychmiast powiadom Policję lub inne służby/osoby mogące udzielić pomocy,
    * staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących sprawcy i zdarzenia,
    * udziel pomocy osobie pokrzywdzonej,
    * zaczekaj na przyjazd Policji na miejscu zdarzenia, przekaż informacje na temat zdarzenia.
 
W momencie zagrożenia:
    * krzycz głośno – to odstrasza napastnika i sprowadza pomoc,
    * nie stawiaj oporu ponad własne siły, lepiej oddać napastnikowi torebkę niż ryzykować utratę zdrowia lub życia,
    * staraj się zapamiętać wygląd napastnika,
    * zgłoś się natychmiast na Policję.
 
 eg
 

 

Powrót na górę strony