Aktualności

„Bezpieczny senior”- spotkanie policjantki z seniorami na Woli

„Nie daj się nabrać na wnuczka, na policjanta” – taki był przewodni motyw spotkania policjantki z Woli z seniorami w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy ze Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Wola. Podczas spotkania uwrażliwiano seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazano informację jak postępować w przypadku zagrożenia.

W ostatnim czasie oszuści wyłudzają od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. W większości sprawcy tego typu oszustw są zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż są osoby, które stają się ofiarami tego typu przestępców. Kiedy odbierają telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. "wnuczka", przekazują często oszczędności całego życia.

Sierż. szt. Małgorzata Staniszewska rozmawiała z seniorami o tym jak skutecznie poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy ze Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Wola. Aby seniorzy wiedzieli jak ustrzec się przed zagrożeniami, funkcjonariuszka opowiedziała m.in. o metodach działania oszustów, o znanej metodzie na „wnuczka lub policjanta CBŚ”. Policjantka uczulała zebranych, by kierowali się zasadą "ograniczonego zaufania" wobec obcych osób, które do nich dzwonią bądź pukają do ich drzwi. Ostrzegała też przed niebezpiecznymi wiadomościami SMS wysyłanymi na telefon komórkowy z informacją o konieczności uregulowania zaległości za prąd, bądź dopłaty do przesyłki kurierskiej.

Na zakończenie spotkania wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie spotkania uświadamiające różne zagrożenia pozwolą w przyszłości uniknąć przykrych sytuacji. Na zakończenie spotkania wręczono seniorom materiały tematyczne.

Podobne spotkania w najbliższym czasie będą kontynuowane.

nadkom. Marta Sulowska

  • Policjantka i seniorzy
    „Bezpieczny senior”- spotkanie policjantki z seniorami na Woli
  • Policjantka i seniorzy
    „Bezpieczny senior”- spotkanie policjantki z seniorami na Woli
Powrót na górę strony