Aktualności

Był poszukiwany czerwoną notą Interpolu

Data publikacji 10.05.2024

Policjanci z Wydziału Kryminalnego z Woli zatrzymali obywatela Ukrainy, poszukiwanego przez Interpol za pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa. Mężczyzna był poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości w USA, gdzie za te przestępstwa grozi kara do 30 lat więzienia.

Policjanci z wydziału kryminalnego z Woli, którzy na co dzień zajmują się między innymi poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, wpadli na trop 28-letniego obywatela Ukrainy, poszukiwanego tzw. "czerwoną notą.

Kryminalni wiedzieli, że poszukiwany może przebywać na terenie Woli albo Bemowa. Przeprowadzili ustalenia operacyjne, wiedzieli również, że muszą szybko działać. Chodziło o to, że mężczyzna chce opuścić teren Polski i wiedział doskonale, że jest poszukiwany przez sąd w USA za pranie brudnych pieniędzy i oszustwa, gdzie za te przestępstwa grozi kara do 30 lat pozbawienia wolności.

Intensywne czynności operacyjne prowadzone przez kryminalnych pozwoliły na szybkie wytypowanie miejsca jego pobytu. 28-latek został zatrzymany rano w poniedziałek w hotelowym pokoju i trafił do wolskiej komendy. Następnego dnia był doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie wykonano czynności z jego udziałem i kolejno do Sądu, który zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Tego samego dnia 28-latek został osadzony w areszcie śledczym, w którym będzie oczekiwał na dalsze decyzje w sprawie ekstradycji.

"Czerwona nota" oznacza najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań i jest informacją dla służb wszystkich krajów, że poszukiwany jest niebezpiecznym przestępcą. To kategoria oznaczająca poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji.

nadkom. Marta Sulowska

Powrót na górę strony