„Nie ufaj - sprawdzaj”- spotkanie policjantów z seniorami na Bemowie
„Nie ufaj - sprawdzaj” – taki był przewodni motyw spotkania z seniorami w ramach Akademii Bemowskiego Seniora. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy ze Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa dla Dzielnicy Bemowo i Urzędem Dzielnicy Bemowo. Podczas spotkania uwrażliwiano seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazano informację jak postępować w przypadku zagrożenia.
Oszuści wyłudzają od starszych osób pieniądze i inne wartościowe rzeczy metodą na "legendę". W większości sprawcy tego typu oszustw są zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż są osoby, które stają się ofiarami tego typu przestępców. Kiedy odbierają telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. "legendę ", przekazują często oszczędności całego życia.
Seniorów powitał Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bemowo Pan Michał Przybylski oraz Radna Dzielnicy Bemowo Pani Monika Ślusarczyk. Następnie funkcjonariusz zajmujący się na co dzień profilaktyką mł. asp. Karol Rozwadowski, przeprowadził wykład o tym jak skutecznie poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. Aby seniorzy wiedzieli jak ustrzec się przed zagrożeniami, funkcjonariuszk opowiedział m.in. o metodach działania oszustów, o znanej metodzie na „wnuczka lub policjanta CBŚ”. Policjant uczulał zebranych, by kierowali się zasadą "ograniczonego zaufania" wobec obcych osób, które do nich dzwonią bądź pukają do ich drzwi. Ostrzegał też przed niebezpiecznymi wiadomościami SMS wysyłanymi na telefon komórkowy z informacją o konieczności uregulowania zaległości za prąd, bądź dopłaty do przesyłki kurierskiej. Seniorzy dowiedzieli się, jak rozpoznawać podejrzane telefony, jakie pytania zadawać, aby zweryfikować prawdziwość informacji, oraz jak szybko i bezpiecznie reagować, aby nie paść ofiarą oszustwa. Policjant omówił cele i założenia trwającej kampanii społecznej #ZnamTeNumery, której celem jest wypracowanie zasad bezpieczeństwa dla seniorów w sytuacji zagrożenia oszustwem.
Na zakończenie spotkania wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie spotkania uświadamiające różne zagrożenia pozwolą w przyszłości uniknąć przykrych sytuacji. Na zakończenie spotkania wręczono seniorom materiały tematyczne przygotowane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa Urzędu m.st. Warszawy.
Podobne spotkania w najbliższym czasie będą kontynuowane.
nadkom. Marta Sulowska
-
„Bezpieczny senior”- spotkanie policjantów z seniorami na Bemowie -
„Bezpieczny senior”- spotkanie policjantów z seniorami na Bemowie -
„Bezpieczny senior”- spotkanie policjantów z seniorami na Bemowie -
„Bezpieczny senior”- spotkanie policjantów z seniorami na Bemowie -
„Bezpieczny senior”- spotkanie policjantów z seniorami na Bemowie -
„Bezpieczny senior”- spotkanie policjantów z seniorami na Bemowie